V dnešní době, kdy jdou ceny potravin i energií stále nahoru, se musí člověk zamyslet, jak hospodařit, aby zbytečně nevynaložil velké náklady, které mnohdy nemají takový efekt, jaký bychom očekávali. Obzvlášť u jídla, které je naší základní potřebou a bez kterého nemůžeme existovat. Jíst musí každý a málokdo z nás je ochoten vzdát se svých oblíbených pochutin kvůli penězům. Tento článek vám však nabídne několik způsobů, jak na jídle co nejvíce ušetřit a zároveň nejíst pouze suchý chleba.

Místo návštěv restaurace vařte doma

Rádi chodíte s přáteli na večeře a v práci navštěvujete jídelnu či restauraci? Pokud nemáte na jídlo slevy, určitě si aspoň párkrát během týdne zkuste připravit oběd doma. Není to tak pohodlné jako si zajít na polední menu do nejbližšího podniku, ale ušetříte obrovské výdaje. Zkuste to alespoň měsíc, na účtu vám jistě zůstane k dobru několik stovek, možná i tisíců.

Ceny potravin jdou neustále nahoru a tím stoupají ceny i v restauracích, které jsou už tak vysoké, že když si za cenu oběda koupíte maso, máte takové množství, které stačí na více obědů.

Potraviny nakupujte ve slevě a vařte ve velkém

Velmi často kupuji maso, které je s 30% slevou, neboť se blíží datum, do kdy se má zpracovat. V takovém případě ho hned zpracuji, například na guláš, sekanou a jiné pokrmy, které je možné zmrazit. Pokrmy, které nelze zamrazit, jako například smetanové omáčky, dám do vakuové nádoby, která prodlouží dobu konzumace o týden i víc. Má to i výhodu, když se objeví nečekaná návštěva, vždy je připraveno něco k pohoštění.

Tento způsob je ale v některých televizních pořadech odsuzován. Mně osobně to nevadí, musím při svém hospodaření dbát na to, abychom vyšli, a nemám na rozhazování. Vaření každý den pro dvě osoby, což je můj případ, se nevyplatí, proto řeším přípravu jídel ve větším množství.

Jinak to, co jde, kupuji ve slevě, jako například máslo, které si uskladním v mrazicím boxu a po vyjmutí je jako čerstvé.

Není nad domácí saláty a pomazánky

Různé saláty v malých kelímcích nekupujte, protože ceny za množství, které nemůže dospělému člověku stačit, jsou příliš vysoké. Rozhodně se vyplatí si vlašský či jiný salát připravit doma, obzvlášť v letním období, kdy je riziko kupovat saláty, které obsahují majonézu.

Totéž platí i o pomazánkách, jejich množství a ceně za ně. Připravte si raději pomazánku sami, například z půlky tvarohu (tu druhou můžete zamrazit) a máte takové množství, kterým se dají bohatě namazat čtyři krajíce chleba, a ještě zbude na snídani.

 

Mrazák – můj nejlepší přítel v kuchyni

Někdo by řekl, že v dnešní době, kdy je všeho dost a koupíte si všechno, co potřebujete, je mrazák zbytečnost. Není tomu tak, protože obchody nejsou v blízkosti bydliště, a kdyby se mělo stále jezdit na nákup, tak již drahý nákup by se prodražil ještě o benzín na cestu. Já osobně dělám velký nákup jen jedenkrát za týden a co se dá, zamrazím.

Lednice by neměla stát ve výklencích, snižuje to její výkon a požírá zbytečně moc energie. 

Nakupujte jen to, co opravdu sníte, nebo včas zpracujete

Základem je také nakupovat potraviny rozumně. Jistě, každý chce mít doma zásobu, nikomu se nechce chodit přece dennodenně na nákupy. Je také zřejmé, že je-li v lednici větší výběr, je poměrně snadné namazat si na rohlík jak salám, tak i sýr, přestože byste se normálně spokojili s jedním. Jenom proto, že je doma všechno, tak si zkrátka dáte všechno.

Je ale dobré nekupovat zbytečně příliš pečiva, které je za dva dny tvrdé

Zeleniny nekupujte velkou zásobu pro případ, že byste ji nespotřebovali a museli ji pak zkaženou vyhodit. A jsme zase u mrazáku, kde lze mít spolehlivou zásobu naporcované a předem spařené zeleniny.

Ovoce, které nemáte jak včas zpracovat - odšťavnit, zavařit, usušit apod, vám také začne brzy hnít a pak je musíte vyhodit. Máte-li rádi jablka i hrušky, kupte si zkrátka jeden týden hrušky a druhý týden jablka, nebo si kupte od každého pouze tolik, co jste schopni sníst, popřípadě zpracovat.

To samé s masem, přílohami a vlastně vším jídlem co se do mrazáku nevejde, a který se zbytečně doma kazí.

Investujte do kvalitního tlakového hrnce a nerezového nádobí

Příprava pokrmů v tlakovém hrnci ušetří spoustu energie a také urychlí vaše vaření.

K vaření používejte nádobí, které dobře vede teplo, například nerezové nádobí se zesíleným dnem. Potraviny se vám opět rychleji ohřejí.

 

Aby nic nepřišlo nazmar

Vždy využívejte všechny dostupné suroviny. Nebojte se kombinovat a držet se receptů „co dům dal“. Citron přece po vymačkání do čaje nemusíte vyhodit, jeho kůra se dá ještě nastrouhat při pečení do buchty. Děláte-li sníh z bílku, žloutek určitě využijete například na smaženici. Máte-li pocit, že musíte nutně nakoupit, protože doma není ani suchý chleba, trocha mouky a dvě vajíčka se vždy najdou a palačinky přece až tak zlé nejsou.

Vlastní zdroje

Nejen na venkově se dá pěstovat vlastní zelenina. Spousta mých přátel dokázala, že rajčata skvěle rostou i na balkonech v paneláku. Koupíte li si za třicet korun bazalku, její listy spotřebujete do první omáčky. Kupte si raději za deset korun semínka a vypěstujte si bazalky tolik, že se vám přejí. To platí téměř pro všechny bylinky.

Co se zbytky?

Spousta lidí ohryzky od jablek vyhazuje. Kosti z kuřete hází do koše a skořápky od vajíček jakbysmet. Máte-li doma nějaké zvíře, vždy se pro zbytky najde využití.

Pokud se vám zdá, že to s tématem nesouvisí, představte si, kolik ušetříte za krmení pro papouška, bude-li dostávat zbytky ovoce. A máte ponětí, kolik stojí přípravky pro slepice, které špatně nesou? Rozhodně víc než skořápky od vajíček, které jim můžete přimíchat do zrní. Ušetřit na jídle se rozhodně dá i v tomhle směru.

Na nákup jen se seznamem a s plným žaludkem

Důležité je nakupovat s rozvahou a mám vyzkoušené, že lépe se nakupuje s plným žaludkem, nekoupí se zbytečnosti.

Ať už chodíte na velký nákup jen jedenkrát za týden, nebo nakupujete častěji po malých částek, mějte vždy předem napsaný seznam, co potřebujete nakoupit. Vždy si před nákupem naplánujte, co budete následující dny vařit. Budete-li vědět, co druhý den sníte, budete také vědět, co nakoupit.

Jak ušetřit při přípravě jídel můžeme shrnout do čtyř hlavních bodů:
1. kupovat za výhodné ceny
2. chodit nakupovat se seznamem
3. vařit větší množství
4. kvalitní uskladnění a vhodné zpracování