Uvažujete-li o koupi nového bytu či domu, neuspěchejte v žádném případě výběr hypotéky. Hypotéka nepředstavuje jenom cestu k vysněnému vlastnímu bydlení. Stává se i velkým závazkem v podobě splátek. Při vyřizování hypotéky můžete narazit na několik záludností, které mohou celé vyřízení hypotéky zkomplikovat či dokonce zastavit. Vždy je dobré počítat dopředu s takovými situacemi. Buďte alespoň částečně připraveni, abyste potom nepodstupovali zbytečně vysoké riziko a z vyřizování hypotéky se tak nestala noční můra.
Nedostatek času
Pokud se objeví při vyřizování hypotéky něco nečekaného, může samotné vyřízení hypotéky trvat i půl roku. Při dostatku času máte vždy prostor pro úpravu plánů a řešení.
Podmínky bank
Podmínky úrokových sazeb se liší téměř ve všech bankách. Banky často nabízejí hypotéku s nízkým úrokem a to je pro klienty zajímavé a lákavé. Již zmíněná nízká úroková sazba je často spojena se zbytečnými a drahými produkty, vysokým objemem úvěru apod. Banka může například trvat na uzavření životního pojištění, pojištění domácnosti, majetku. V mnoha případech je totiž úroková sazba pro klienty tím nejdůležitějším při výběru banky.
Nízká úroková sazba není napořád
I když už vám banka nabídne nízkou úrokovou sazbu, počítejte s tím, že tento úrok nebude navždy. Může se totiž snadno stát, že až vám skončí období fixace hypotéky (po kterou banka garantuje dohodnuté podmínky), tak se zvedne splátka úvěru i o tisíce korun. Vždy si to tedy dobře promyslete.
Poplatkové záludnosti
Banky v současnosti již opouštějí od poplatků za vedení účtu. Ale i přesto ještě zůstává typický poplatek za mimořádnou splátku mimo fixační období. Bohužel u některých bank, to může činit i desítky procent.
Negative pledge (zcizení prodeje dané nemovitosti)
Banky mohou vyžadovat při vyřizování hypotéky tzv. negative pledge. To znamená, že určitý dům je díky „negative pledge“ zatížen věcným břemenem a to se často vztahuje k určité bance nebo nebankovnímu poskytovateli. V případě, že si vezmete hypotéku, pak musíte počítat s tím, že poskytovatel bude mít v katastru nemovitosti zřízeno na vaši nemovitost věcné břemeno. V okamžiku, kdy se dostanete do potíží se splácením, může vám banka či jiný nebankovní poskytovatel pomocí exekučního příkazu majetek zabavit.
Nejasné formulování smluv
Často se při vyřizování hypotéky můžete dostat do situace, kdy texty, jež obsahují zákazy nebo příkazy ve smlouvách jsou „záměrně“ formulovány pro klienta velmi nejasně. Vždy platí pravidlo, že nikdy se nesmí podepisovat žádná smlouva dříve, než si ji přečtete, a porozumíte ji. Následně na to je dobré nejasné formulace prokonzultovat a nechat si je vysvětlit.
Pozor na konec fixace
Určitě si dobře pamatujete, kdy jste úvěr podepsali. Ale, už málokdo si pamatuje, kdy mu končí fixace. Buď je datum uvedené přímo ve smlouvě anebo je nutné ho dopočítat. Vždy si datum fixace potvrďte a následně zapište do kalendáře. Datum fixace je velmi důležitý údaj, rozhodnete-li se pro refinancování hypotéky nebo pro její předčasné splacení. Díky refinancování můžete ušetřit i nemalé peníze.
Výběr správné banky
Těmto všem uvedeným záludnostem se lze snadno vyhnout! Stačí si jenom najít tu správnou banku, ke které budete mít důvěru. Můžete si ji zvolit na základě vlastní zkušenosti, referencí, s pomocí specializovaných webů apod.
Chcete-li, aby vyřizování hypotéky probíhalo, co nejlépe a vy se vyhnuli především stresujícím situacím, doporučujeme se obrátit na zkušeného poradce.