Koupě bytu vypadá na první pohled velmi jednoduše, ale pokud jste ještě v této situaci nebyli, je nutné být více než opatrný. Na jedné straně jste vy a na druhé prodávající často společně s realitním makléřem, jejichž hlavním cílem je byt prodat. To může (a bohužel tomu tak většinou je) vést k tomu, že vám o některých věcech ohledně bytu neřeknou, nebo budou dokonce lhát. I když by člověk čekal, že by makléř měl být profesionálem, opak je většinou pravdou – jen málokterý vám narovinu řekne o chybách, které daný byt má.
Na co dát pozor před koupí?
Nejprve je nejlepší vybrat si lokalitu a stanovit si horní hranici financí, které jste ochotni do bytu investovat. Pokud chcete byt dále pronajímat, je dobré, aby v blízkosti byla MHD, obchod s potravinami a ideálně i nějaký park nebo aspoň malá zahrada. Všechny tyto položky totiž podstatně zvyšují atraktivitu pro případné zájemce.
Pokud už máte nějaký byt v dané lokalitě vyhlédnutý, zjistěte si, jací jsou sousedé a obecně okolí. Hluční nebo nepořádní lidé zaručeně odradí většinu potenciálních zájemců. Co se samotného bytu týče, velmi důležitá je tzv. energetická třída – vyjádřená písmenem A až G podle míry energetické náročnosti (A = úsporná, G = velmi neúsporná). Velkým plusem jsou plastová okna, která jednak dobře odizolují zvuky zvenčí a také zabraňují úniku tepla. Z hlediska zateplení jsou také lepší byty, které leží „uprostřed“ – pokud máte ze všech stran sousedy, bude snadnější v zimě byt vytopit na obyvatelnou teplotu.
Velký pozor musíte dát v případě, že v koupelně nejsou klasické panelákové „stupačky“, ale ohřev je zajištěn plynovou karmou. Musíte dbát na pravidelné kontroly, abyste předešli neštěstí. Stejná poučka platí v případě plynového sporáku, i když tam je nebezpečí úniku plynu výrazně menší.
Co zajistit pro budoucí nájemníky
Záleží na tom, komu chcete byt pronajímat – jestli pracujícím, rodině nebo studentům. Co se starostí týče, nejméně nároční jsou studenti. Zařiďte, ať mají přístup na internet, ať jim teče teplá voda a ať mají na čem vařit a budou spokojení. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že se budou často stěhovat a osazenstvo bytu nikdy nevydrží dlouho stejné. Také se může stát, že budou hluční a s uklízením to nejspíš taktéž nebude úplně nejrůžovější.
Naproti tomu mladá malá rodina bude mít asi vyšší požadavky, nicméně by s ní neměly být velké starosti. Nicméně se s postupem času nejspíš objeví požadavek na domácího mazlíčka – je tedy dobré tuto záležitost projednat už v okamžiku, kdy se zájemci jdou na byt podívat, ať potom zbytečně nevznikají spory. Podle občanského zákoníku sice nemůže majitel bytu zakázat nájemníkům vlastnictví zvířete, ale praxe je jiná. Ale vše se vždycky dá vyřešit domluvou.
Pokud chcete byt pronajmout pouze jednomu člověku (ne studentovi), čeká vás na začátku hodně zařizování, ale pak budete mít pokoj. Mladý dospělý, který si už sám vydělává, chce nejčastěji jen minimálně zařízený byt, ale musí mít určitý potenciál – rychlý internet, kvalitní spotřebiče a možnost provádět úpravy. Jestliže mu toto poskytnete, zpravidla se nemusíte obávat potíží.