Uvědomte si, že není vhodné čekat na okamžik, kdy vám banka pošle dopis s návrhem nových úrokových podmínek. V této chvíli byste naopak již měli mít jasno, zda zůstanete u původní banky, či zvolíte jinou – konkurenční.
Pokud vám v nejbližší době končí fixace úrokové sazby u hypotéky, zpozorněte. S novým úrokem byste si totiž měli v každém případě polepšit.
Proč se vyplatí refinancovat hypotéku
V okamžiku, kdy se blíží konec fixace hypotéky, tedy doby, po kterou máte u banky neměnnou úrokovou sazbu, banka nabídne novou úrokovou sazbu. Bohužel často je tato nabídka nevýhodná než u jiných bank. Rozdíl mezi nabídkou stávající banky a novou bankou může být i okolo jednoho procenta. Roli zde nehraje pouze úroková sazba, ale i například upravení doby splacení hypotéky, nová délka fixace apod.
Výhody refinancování hypotéky
- Sníží se finanční dopad na rodinný rozpočet
- Lze získat úvěr s nižší úrokovou sazbou
- Splácení hypotéky se rozdělí do delšího časového úseku
Nezapomeňte:
- Hypotéku lze refinancovat až 2 roky předem, výjimečně lze u jedné banky i tři roky dopředu
- Refinancovat můžete dříve, i když máte fixaci třeba na 5 let, i v tomto případě lze ve výjimečných situací až tři roky předem
Kdy začít s refinancováním hypotéky
Ideální doba na řešení refinancování hypotéky je tři roky před koncem fixačního období. S největší pravděpodobností vám právě i „cizí“ konkurenční banka nabídne lepší úrok, než máte u banky stávající. Nesoustřeďte se, ale pouze na výši úrokové sazby, ale i na případné vstupní poplatky, možnosti předčasného splacení nebo jiné podmínky (např. nutnost sjednání dalších produktů u banky).
Komunikace s bankou v hlavní roli
Dalo by se říci, že hodně velkou úlohou při refinancování hraje komunikace s bankou. Banky se totiž mezi sebou doslova předhání, poněvadž si uvědomují, že v dnešní době je lepší si klienta udržet, než získat. Proto oslovte, jako první svou banku a zjistěte si možnosti refinancování. Někdy může ke změně nabídky u vaší stávající banky pomoci i to, že bance předložíte nabídku refinancování od jiné banky. Pokud banka v rozumné době (době potřebné k vyřízení nového úvěru) podmínky nezmění, poohlídněte se i jinde.
Není banka, jako banka
Pokud chcete mít výhodnější podmínky, nemůžete jenom nečině přihlížet. Obejděte si pár bank, a zjistěte a vyjednejte si lepší podmínky pro vás. Ale vždy buďte ostražití a nenechte se jenom tak zlákat. I když vám banky slibují výhodnější možnosti hypotéky, nikdy není nic „zadarmo“. Dokud nebudete rozhodnutí, v žádném případně nic nepodepisujte a ani nedávejte svolení s náhledem do registru dlužníků.
Vyčíslení zůstatku úvěru
Toto vyčíslení je potřeba k tomu, aby nová banka věděla, na jaký účet a kdy má poslat zbývající hodnotu vašeho dluhu.
Souhlas původní banky se splacením úvěru v daném termínu
Původní banka musí dát souhlas, že na katastr nemovitostí vstoupí nová banka do té doby, než bude splacen váš úvěr.
Potvrzení o zániku zástavního práva
Banka vám vystaví potvrzení o zániku zástavního práva na katastru, jelikož je úvěr zcela splacený (přecházíte k jiné bance). Toto potvrzení je potřeba doložit na katastr a uhradit poplatek za návrh na vklad výmazu zástavního práva z katastru.
Schválení úvěru
Pokud jste bance předložili všechny potřebné doklady a váš úvěr byl schválen, následuje podepsání úvěrových smluv. Vždy si dobře překontrolujte veškeré údaje ve smlouvě, smluvenou úrokovou sazbu a splatnost úvěru. Vše si raději i několikrát nechte vysvětlit.
Rada na závěr
Zjistěte si podmínky, které jsou dostupné pro nové klienty u vaší banky i u jiných bank. Nejlépe oslovte hypotečního specialistu, který má přehled o aktuálním dění na hypotečním trhu.