Na trhu je velké množství druhů a typů úvěrů. Některé se od sebe liší více, jiné méně. Pokud si necháte s výběrem poradit od profesionálního finančního poradce, nešlápnete vedle.
Na co si dávat pozor?
Bez ohledu na druh úvěru, předpokládáme, že se vždy při výbírání úvěru zaměřujete na výši úroků, respektive roční úrokové sazby, kterou znáte pod označením p.a. Zajímat byste se však měli i o tzv. RPSN (roční procentní sazbu nákladů). Ta v sobě totiž zahrnuje i další náklady spojené se zřizováním úvěru, které jsou leckdy skryté. Může to být více či méně skrytý poplatek, pojištění úvěru, které banka vyžaduje, poplatky za účet, který vám k úvěru banka zřizuje apod. Sazba RPSN může být oproti roční úrokové sazbě nesrovnatelně vyšší.
V průběhu splácení pak může velmi draho vyjít také poplatek / penále za předčasné splacení části, případně celého úvěru. Někdy dokonce vůbec není umožněno úvěr předčasně splatit!
Typy úvěrů
Vhodnost a typ úvěru by měl každý člověk osobně probrat s finančním odborníkem.
- Účelový úvěr znamená, že banka stanovuje, k čemu dlužník peníze použije. Nejčastějším důvodem využití je řešení bytové situace. Takový úvěr může klient zajistit buď jen doložením dostatečně vysokého vlastního příjmu, nebo zástavou nemovitosti. V některých případech banka vyžaduje dozajištění ručitelem.
- Neúčelový úvěr znamená, že banka nestanovuje, k čemu dlužník peníze použije. Nejčastějším důvodem využití je úhrada zboží či překlenutí nedobré finanční situace klienta. Všeobecně platí, že úroková sazba je oproti účelovému úvěru (většinou financování bydlení) zřetelně vyšší.
- Pro účel finančního vyrovnání majetkových závazků lze využít úvěru, který je považován za tzv. účelový. Řeší totiž bytovou situaci nového dlužníka, neboť ten potřebuje vyplatit podíl spolumajitele nemovitosti, aby se sám stal majitelem předmětné nemovitosti. Nejtypičtějšími případy je vyrovnání se mezi rozvádějícími se manžely, nebo vyplacení sourozence na základě dědictví.
- U výběru vhodného způsobu financování výstavby nemovitosti je velmi důležitým kriteriem poměr mezi cenovou hladinou celého záměru, odhadem tzv. ceny budoucí a vlastních finančních prostředků (tzv. Vlastní zdroje).
- U výběru vhodného způsobu financování rekonstrukce nemovitosti je velmi důležitým kriteriem cenová hladina celého záměru. U „nižšího“ rozsahu je buď nemožné či finančně drahé financování hypotékou. Naopak u cenově vysoké akce vyjde ve většině příkladů lépe právě hypotéka.
Na trhu je nepřeberné množství druhů a typů úvěrů. Proto volbu toho nejvhodnějšího je dobré ponechat na zkušeném poradci.
Spotřebitelský úvěr jen, když není jiná možnost
U spotřebitelských úvěrů je nejlepším řešením si je nebrat a obloukem se jim vyhnout. Jejich úročení je příliš vysoké.
Pokud jinou možnost nemáte a musíte pro svůj záměr volit právě spotřebitelský úvěr, neberte hned první nabídku, kterou dostanete od své domovské banky, tedy od té, kde máte vedený běžný účet. Většinou vám nabídnou úrok ve výši okolo 6 - 10% p.a.
Nechejte si poradit od komplexně pracujícího finančního poradce, který nezastupuje jen jeden konkrétní ústav, ale má přehled o všech možnostech půjček a úvěrů, které na trhu jsou. Tento odborník vám dokáže předložit více nabídek od různých institucí, které srovná nejen základní úrokové sazby, ale také přihlíží k RPSN a celkovým nákladům úvěru.
Výhody setkání s odborníkem na úvěry
- Nezávazná a bezplatná konzultace
- Vyhledání veškerých úsporných možností
- Vyřízení administrativy na jednom místě
- Prodiskutování možných kombinací, na kterých ušetříte
- Kalkulace více bankovních domů pro snazší orientaci bez ztráty vašeho drahocenného času
- Výběr banky, která nejvíce vyhovuje vašim požadavkům
- Nemusíte obíhat jednotlivé banky a zjišťovat rozdíly a dělat si náročnou analýzu