Včelařství nepatří mezi levné koníčky. Výše prvotní investice se samozřejmě odvíjí od plánovaného objemu včelstva, rozsahu chovu a výběru dostupného vybavení pro včelaře.
Na kolik včelaření vyjde?
K základnímu vybavení začínajícího včelaře určitě patří: úly i s nástavkami navíc, včely – tzv. oddělek, rámky a potřeby k nim (rámkové přířezy a mezistěny), potřeby pro krmení (stropní krmítko), potřeby pro práci s medem (medomet, odvíčkovací vidlička, konev nebo sklenice na med, síta na med), včelařské pomůcky (rozpěrák, dýmák, smetáček)a ochranné pomůcky (včelařská kukla, kombinéza, rukavice).
Vaší práci vám dále usnadní: kleště na vyjmutí rámků, forma na sbíjení rámků, odvíčkovací talíř, vařák, zatavovacítrafo, hranol na pastování medu, refraktometr a spirála na ztekucování medu. Potřebovat budete také hřebíky, knoty do dýmáku, mezerníky, palivo do dýmáku, včelařský drátek a samozřejmě krmivo pro včely, protože produkovaný med slouží včelstvu především jako potrava v zimním období. A pokud ho odebíráme, je logické, že jej musíme nahradit. Dříve byl k tomuto účelu používán cukr, který však neobsahuje důležité výživné látky, a navíc je pro včely špatně stravitelný. Preferujte tedy krmiva určená přímo pro včely, která v plastu nekrystalizují a nezatěžují trávicí soustavu včel. Pro kvalitu nabízených krmiv je rozhodující jejich složení. Pokud se složení až příliš podobá cukru, vyberte jiné. Cena za kg kvalitního krmiva se pohybuje kolem 30 až 40 Kč.
Do začátku počítejte s investicí okolo 20 tisíc, pokud se chystáte včelařit pro zábavu a generování zisku není vaším záměrem. Tato cena odpovídá pořízení tří včelstev a používání ručního medometu.
Náš tip: Pořiďte si do začátku včelí úl na míru v takové velikosti, která vám bude do začátku vyhovovat.
Cena medu
Prosperitu včelstev ovlivňuje řada faktorů. Včely jsou relativně náchylné na různá onemocnění a jejich produkci také zásadním způsobem ovlivňuje nepříznivé počasí. Souhra nejrůznějších okolností pak může zapříčinit nízkou produkci včelstva, a tudíž nedostatek medu na trhu.
Dalším problémem je paradoxně i vysoká kvalita českého medu, která z něj udělala velmi žádané zboží pro export. Vývoz spolu s nevhodným počasím pak mají za následek zmíněný nedostatek medu na tuzemských trzích, jeho rostoucí cenu a dovážení nekvalitního medu z ciziny.
Cena medu se tedy odvíjí od situace na trhu. Pokud poptávka převyšuje jeho nabídku, cena logicky roste, v případě jeho nadbytku cena klesá. Současně se také odvíjí od prodávaného množství a kupujícího subjektu. Je tedy jiná pro spotřebitele a jiná pro zpracovatele. Často se bohužel setkáváme s tím, že včelaři prodávají vyprodukovaný med a jiné včelařské produkty jako kosmetiku pod obvyklou tržní cenou a připravují se tak o zisk, který by mohli zainvestovat do obnovy vlastního vybavení s využitím včelařských dotací. Dokázali by tak vyprodukovat více medu se zachováním stávající vysoké kvality.
Dotace pro včelaře
Nebojte se čerpat dotace pro včelaře z Evropské unie. Peníze nám byly přiděleny a byla by škoda této možnosti nevyužít a dotace nečerpat. Veškeré informace k možnosti čerpat dotace naleznete v příručce Státního zemědělského intervenčního fondu (tel. 222 871 871, www.szif.cz) „Včelařské dotace krok za krokem – příručka pro chovatele včel“.
Dotované je především vybavení, které zvyšuje kvalitu produkovaného medu a zajišťuje zvýšení úrovně zdraví včel a prevenci. Dotace sice plně nepokryje vaše výdaje, ale i přesto vám pomůže eliminovat prvotní náklady související se zahájením včelaření.