Patříte mezi spořivé typy? Uvědomujete si, kolik doma protočíte vody a chcete vědět, jak toto množství zminimalizovat? Máme pro vás několik zajímavých tipů, jak ušetřit vodu a dokonce si zjednodušit práci. Možná budete překvapeni, protože koupelna je zlatý důl, co se týče úspor!

Neplýtvejte!

Dejte přednost sprchování před plnou vanou horké vody. Jedna minuta sprchování vás vyjde asi na 12 litrů vody. Zkuste si spočítat, kolik vody by vás asi stála plná vana.

Pokud máte malé děti, které potřebujete koupat (ještě by se neudržely stát na nožičkách ve vaně), vodu z vany či vaničky nevypouštějte, ale použijte ji ke splachování toalety. Stačí nabrat potřebné množství vody do kýble a vlít do wc.

Pokud se sprchujete, než se namydlíte nebo si do vlasů nanesete šampon, vodu zavřete a neprotáčejte tak zbytečné litry. Existují úsporné sprchové hlavice. Díky nim spotřebujete výrazně méně vody, aniž byste zpozorovali, že teče méně silný proud než u klasické hlavice.

 

 

Čistíte-li si zuby, nezapomínejte, že u toho také nemusí téct voda proudem. Nebo si můžete rovnou čistit zuby ve sprše, urychlí vám to čas a na spotřebě vody se to jistě projeví velmi brzy.

Peníze šetří také pravidelná údržba vodovodních baterií. Kapající kohoutek může během roku zvýšit spotřebu vody až o desítky litrů!

Chcete-li si uvařit kávu nebo čaj, je dobré odměřit pouze tolik vody, kolik spotřebujete. Spousta lidí, co znám, vylévá takto každé ráno půllitr do odpadu. A spočítat si, kolik je to za měsíc, přece jenom jsou to nějaké ty zbytečně protočené peníze.

Hned po vaně je největším požíračem peněz pračka

Pračka vám dokáže udělat ve finančním rozpočtu pěkný vítr. Proto pračku zapínejte jen tehdy, když je skutečně plná, tzn. máte-li dostatečné množství prádla na naplnění pračky.

Dvě trička rozhodně nemá cenu hodinu máchat v bubnu. Při takovém praní, kdy je pračka poloprázdná, spotřebujete zbytečně mnoho vody i elektrické energie. Raději těch pár kousků vyperte v rukách ve vodou napuštěném umyvadle s trochou pracího prostředku.

Snažte se prát na úsporné programy a při nižších teplotách. Zpravidla stačí „čtyřicítka“, ušetříte spoustu energie.

Nákup myčky na nádobí pečlivě zvažte

Říká se, že na myčce nádobí ušetříte, protože se spotřebuje méně vody než při ručním mytí. Pokud jste však menší rodina, vyjde vám určitě lépe mytí nádobí v ruce. A to se vztahuje i na čtyřčlenné rodiny.

I čtyřčlenné rodině naplnění myčky trvá někdy až tři dny, ale málokdo vydrží nechat nádobí v myčce takovou dobu a zapíná ji proto plnou pouze napůl. Využije se tak tedy zbytečné množství vody, zatímco na klasické mytí v ruce tolik vody nespotřebujete. Pokud tedy nejste rodina s šesti členy, nebo nepořádáte denně párty pro desítku hostů, za myčku zbytečně neutrácejte.

K úsporám za mytí kuchyňského nádobí bohatě přispěje i voda napuštěná ve dřezu s trochou mycího prostředku. Začněte tím nejméně špinavým náčiním, například hrnky od kávy a čaje a postupujte k těm více špinavým a mastnějším kouskům.

Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou! Tekoucí vodu použijte (stačí v malém proudu) až při závěrečném oplachování nádobí.

Vypínejte přívody vody

Samozřejmě je myšleno vypínat pouze ty spotřebiče, které to nijak neovlivní v jejich fungování. Například přívod vody k pračce může být zapnutý, pouze pokud pereme.

Také bojler můžeme po osprchování celé rodiny večer vypnout a ráno ho opět dát do pořádku, abychom večer měli vodu teplou.

Pokud máte průtokový ohřívač, nenechávejte odtéct vodu do odpadu při čekání, než se vám rozteče teplá voda. Raději při tomto roztékání naplňte vodou láhve, ze kterých pak můžete během dne pít. Vodu tak navíc budete mít příjemně odstátou a s menším množstvím chloru, který se z vody postupně vyprchá.

Pokud teplou vodu potřebujete do dřezu k mytí nádobí, nebo do vany ke koupání dítěte, nemusíte průtokovým ohřívačem vodu "roztékat", ale můžete si tu studenou ohřát na sporáku či v rychlovarné konvici.

Po práci či sportu využijte místní sprchy

Máte-li možnost osprchovat se po práci přímo na šatně v sídle firmy, udělejte to. Sprchy a toalety jsou tam přece pro potřeby zaměstnanců a vy tím můžete převést část svých nákladů na vedení vaší firmy. Stejně tak jdete-li do plaveckého bazénu, nebo provozujete-li nějaký sport, vždy je jistě možnost navštívit sprchy.

Využívejte přírodní možnosti

Sbírejte dešťovou vodu. Kromě toho, že potom na zalévání květin ušetříte, kytičky vaši péči ocení. Dešťová voda obsahuje víc živin a je měkčí oproti vodě z kohoutku. A pokud patříte k zahrádkářům a majitelům velkých skleníků, nedokážete si představit, jak se vám sběr vody finančně vyplatí.

Chcete-li udělat něco pro zdraví, využijte také jednu z mnoha přírodních studánek. V mém okolí se poslední dobou rozmohl trend dovážení vody z lesa. Odborníci i laici vám potvrdí, že tato voda má na zdraví skvělé účinky, a než pít vodu z kohoutku, finančně se vám vyplatí jednou do týdne procházka lesem a pár lahví s pramenitou pitnou vodou.

Mým posledním tipem je umývat auto v dešti. Neplýtvejte zbytečně vodou ani silou. Stačí trochu namydlit a déšť se o zbytek postará.

Jistě lze vymyslet i další způsoby, jak ušetřit za vodu, např. splachováním toalety použitou vodou z vany (pokud si nedokážete odepřít koupel a nahradit ji levnějším sprchováním), nebo dětské vaničky. Vždy stačí pouze využívat dostupných možností a nezapomínat na pomoc od matičky přírody.