Podzimní úklid. Jarní úklid. Vánoční úklid. Velikonoční… Zkrátka aby člověk stále uklízel. Někoho to baví, někoho méně. Jestli i vy se právě chystáte na velký úklid, pak vám poradíme, jak si uklidit jednou pro vždy a za málo peněz!
 

Čistím, čistíš, čistíme

Nikdo není rád, když za chemické prostředky, jimiž jsou regály v drogeriích přeplněné, musí zaplatit bůhví jak nekřesťanské ceny. Prostředky jsou navíc často plné chemie a nešetrné k vaší pokožce i životnímu prostředí. Abyste ušetřili a byli zároveň ekologičtí, můžete ke svému úklidu využít pomocníky, které naleznete u sebe doma.

Kuchyňská sůl na připáleniny i skvrny na koberci

Že vám v troubě vyteklo těsto a nevíte si rady s připáleným nepořádkem? Použijte kuchyňskou sůl. Troubu mírně předehřejte a posypte „postižená“ místa solí. Pečlivě potom troubu vydrhněte kartáčem. Zbytek později setřete jen hadříkem namočeným ve slané vodě.

Podobně tak dokážete odstranit skvrny z koberce. Pouze je posypte solí, pečlivě vykartáčujte a sůl vysajte.

Ocet a cibule na mastné skrvny

Chcete při mytí oken dosáhnout co největšího lesku? Přidejte do vody na mytí trochu octa nebo šťávy z citronu. Octem můžete také před praním pokapat mastné skvrny na tričku. Stejně tak na mastné skvrny působí velmi dobře cibule.

Tip: Myslíte si, že cibule v lednici zapáchá? Naopak! Pokud vám lednice příliš nevoní, vložte do ní rozkrojenou cibuli. Ta do sebe absorbuje pachy a po dvou dnech bude v lednici krásně svěží vzduch.

Černý čaj na „opatlaniny“ na dřevě

Pokud máte doma děti, rozhodně to znáte. Děti si malují, jedí, hrají s modelínou… a špinavýma rukama potom sahají na všechno kolem sebe. Jak se zbavit otisků prstů na nábytku či dřevěné podlaze? Jednoduše namočte hadřík do černého čaje a skvrny s ním vyčistěte. „Přípravek“ navíc dodá dřevu lesk.

Mouka na chromovaný povrch

Chcete, aby chromované věci zůstaly déle lesklé? Šmouh a nečistot z nich se zbavíte pomocí obyčejné mouky. Trochu jí vysypte na hadřík a tím potom chrom přeleštěte. Výsledkem budete překvapeni.

"Prdopeč" proti zápachu

Prášek do pečiva vás zase zbaví zápachu z odpadu dřezu nebo umyvadla. Stačí jeden až dva pytlíčky vysypat do místa, které vám zrovna nevoní.

Mýdlo a soda nahradí prací prášek

Kupované prací prášky bývají nešetrné k vaší pokožce a často se setkáváme dokonce i s alergickými reakcemi. Jak si udělat vlastní, bezpečný a levný prací prášek doma? Do většího hrnce nastrouháme mýdlo, zalijeme 2 litry vody a po jeho rozpuštění přidáme sodu. Potom dolijeme dalších 8 litrů vody a můžeme přidat vonný olejíček. Prádlo nám nyní bude vonět podle našeho výběru, navíc budeme mít jistotu, že se nejedná o žádnou velkou chemii.
 

Zbavte se starých věcí

Nejvíc místa v domácnosti zabírají obvykle staré nepotřebné předměty. Nejedná se jenom o oblečení po malých dětech, často i o starší domácí spotřebiče, železné konstrukce nábytku a podobně. Udělejte si ve věcech pořádek. Nechte si doma skutečně pouze to, co ještě někdy využijete, co má skutečnou funkční hodnotu.

Co vyhodit?

Rozhodně vyhoďte vše, co je rozbité, nefunkční, poškozené, zastaralé a to, co vám už nepřináší žádnou radost.

Staré VHS kazety vyhoďte, desky do gramofonu prodejte sběratelům. Železné předměty dejte do sběru a starou pračku neskladujte ve sklepě, ale odvezte do bazaru. Skříně a stoly, které už nemají žádnou hodnotu ani pro sběratele a bazary, rozeberte, rozřežte a přidejte k větvím z bouřky mezi topení na zimu.

Uvolní se vám velká spousta místa a navíc prodejem nepotřebných věcí jistě často i několik tisíc vyděláte.

Neuklízejte podle místností, ale podle druhu uklízených věcí

Máte knihy, časopisy, čistíci prostředky, oblečení na vícero místech, ve více skříňkách? Pokud chcete uklízet opravdu důsledně a smysluplně, pak uklízejte podle druhu věcí, ne podle místností. Zamšřte se zvlášť na oblečení, zvlášť na boty, zvlášť na knihy.

Buď věc vyhoďte, nebo uložte

Všechny věci stejného druhu vynoste na jedno místo. Například sesbírejte z celého domu vaše trička. Pak se na každé tričko podívejte a zvažte, jestli vypadá dobře, není vytahané a jestli tričko rádi nosíte. Pokud ne, bez lítosti vhoďte tričko do pytle. V případě, že je vám tričko malé, neříkejte si, že do něj zhubnete. Raději tričko darujte své kamarádce, anebo na charitu.

Pokud držíte v ruce tričko, které používáte, vypadá dobře a dobře se vám nosí, tak tričko poskládejte a uložte na vhodné místo, kde budou i další vaše trička a oblečení.

Stejný postup opakujte i u dalších věcí u vás doma. Cílem je věc vyhodit, nebo uložit na své místo, kde věc zůstane, dokud ji nepoužijete (a kam se bude vracet zpět po každém vašem použití).

Pozor: První se zaměřte na to, co vyhodíte! Věci, které si chcete nechat, dejte zatím stranou a ukládejte je do skříně až poté, co dokončíte proces třídění a vyhazování dané kategorie věcí.

Tip: Pokud máte doma kreativní děti, které se rády účastní karnevalů a podobných akcí, zásobu starého oblečení jistě využijete raději než utrácet v půjčovnách za něco, co se dětem zalíbí a ony potom budou smutné, že se kostým musí vrátit. Raději ať si vyrobí vlastní.
 

 

Kde s vyklízením začít?

Začněte u oblečení, pak postupujte ke knihám a papírům. Pokračujte čistícími prostředky, kosmetikou, léky a dalšími drobnými věcmi. Fotografie a suvenýry nechte na konec.

Co využijete, nevyhazujte

Je pár věcí, které není vhodné vyhazovat, pokud je šance, že je použijete alespoň sezónně, nebo pokud se dají opravit. V takové případě platí, že danou věc zaneste na opravu ihned!

Ze dvou rozbitých sluchátek vám šikovný kamarád může udělat jedny. Než si kupovat novou nabíječku, třeba stačí jen vyměnit několik drátků ze staré. Šikovnější z vás to jistě zvládnou sami, stačí hledat návody na internetu.

Pozor: Nedopusťte však, abyste opravu rozbité věci odložili na neurčitou dobu. Pokud danou věc nejste schopni sami do týdne opravit, nebo do týdne navšívit opraváře, rovnou věc vyhoďte do koše!

Ze sezónních věcí si nechte sklenice od zavařenin a kompotů. Kolikrát se vám už stalo, že jste si chtěli udělat domácí povidla a museli jste shánět nádoby? Nebo když vám cibule v lednici dvakrát nevoní, vždy je dobré mít po ruce skleničku, do které ji zavřete předtím, než ji uložíte do ledničky.

Věci, které si necháváte, ukládejte pečlivě a prakticky

Ze starých kartonů nebo krabic od bot si můžete vytvořit organizér, takzvané chytré bedýnky. Ty pak poskládáte na sebe do sloupečku do skříně, anebo vedle sebe do šuplíku. Bedýnky si můžete popsat a polepit nebo pokreslit tím, co máte rádi, nebo je nabarvit tak, aby vám ladily s barvou místnosti. Děti ocení něco barevnějšího, do obýváku ke dřevěné komodě může zase zůstat typická kartonová barva.

Tip: Udělejte si z krabiček od bonboniéry šperkovnici na náušnice, které tak budete mít vždy po ruce a roztříděné. Plastová zavírací krabička z Kinder vajíček je zase skvělým úložným prostorem na přívěsky a řetízky. Kelímky od jogurtů zase využije muž v domácnosti na šroubky a hřebíky, aby si mohl udělat pořádek v dílně.

Kam věci uložit? Rozhodně si vystačíte se skříněmi a komodami, které doma máte. Není třeba utrácet za další úložné prostory, zvlášť, pokud nechcete ze svého domova udělat skladiště. Mějte svůj domov čistý, vzdušný a uklizený!

Tip na závěr: Úklid „po bouři“

Polámala vám bouře stromy kolem domu? Popadaly vám na zahradu větve a listí z okolí? Úklid zahrady vám sice nějaký ten čas zabere, ale můžete velké větve nanosit ke kotelně a rozřezat. Tím ušetříte někdy spoustu peněz za topení. Představte si, kolik takových kusů dřeva jste použili na táborák jen proto, aby vám na ohništi nestrašily ještě 3 měsíce po špatném počasí. Místo toho jste je mohli uklidit do sklepa a počkat na zimu, kdy vám nahradí často drahé dovážené dřevo. Navíc také mnohdy suché polámané větve hoří lépe než to, co si necháte dovézt. Máte tak v zimě teplo téměř zadarmo.