Finanční nezávislost je takový stav, kdy má daná osoba dostatek prostředků na pokrytí všech svých výdajů. Zjednodušeně řečeno – člověk si zaplatí vše sám, aniž by byl závislý na práci či důchodu nebo si musel půjčovat. Na první pohled to vypadá jednoduše, ale smutnou pravdou je, že více než čtvrtina obyvatel České republiky má menší či větší dluh a k finanční nezávislosti má tedy na míle daleko. Nicméně to ani pro ně není nemožné, jen to chce mít dobrou motivaci a trochu pevné vůle.

Jak na to?

Nejprve by bylo vhodné vytvořit si finanční mapu – jakési schéma, díky němuž si vytýčíte jednotlivé dílčí cíle, které budete postupně plnit. Důležité je také si říci, kdy jich budete schopni reálně dosáhnout. Vhodné je také sepsat si všechny měsíční výdaje, díky čemuž pak pro vás bude jednodušší peníze uhlídat.

Naplánujte si, jak svých plánů dosáhnete – jakou zvolíte cestu a postupy. Také si zajistěte, abyste vždy měli určitou finanční rezervu v případě, že by daný plán nevyšel.

Stejně tak není od věci pojistit si už nabytý majetek – tato pojistka může být různého charakteru – buď klasické pojištění u pojišťovny, nebo si můžete peníze uschovat sami. V obou případech je dobré rozmýšlet se s rozvahou a nerozhodovat se ukvapeně, aniž byste měli kompletní informace. I když to může znít morbidně, životní pojištění je v případě, že se rozhodnete například stavět dům, prakticky nezbytností. Přestože to lidé neradi slyší, nehody se stávají a v případě tragédie se pak rodiny dostávají do velkých potíží.

Finanční nezávislost na dosah rukyJak platit a má smysl investovat?

Poměrně zákeřným a často opomíjeným nepřítelem finanční nezávislosti jsou drobné dluhy typu nákup na splátky. Pokud vlastnictví dané věci přímo nehoří nebo pokud máte peníze stranou, je vždy lepší zaplatit rovnou. Vyhnete se tak jednak úrokům a také budoucí finanční zátěži. Pokud ale není zbytí a musíte si předmět pořídit na splátky, snažte se si vše naplánovat tak, abyste úrok snížili na co nejmenší možné procento a dobu splácení také stáhli na minimum. Opačný postup zvolte v případě, že si pořizujete nemovitost na hypotéku – nejdříve financujte z hypotéky, své peníze si držte stranou.

Peníze investujte co nejvýhodněji, např. do akciových fondů – akciové investice jsou z dlouhodobého hlediska nejlepší metodou k získání finanční nezávislosti. Pokud si sami nejste jistí, nechejte si poradit od odborníků. Nezbytné je také investovat pravidelně – musíte si uvědomit, že investice jsou dlouhodobou záležitostí, výsledky neuvidíte za týden a nejspíše ani za rok, ale teprve až za několik let.

Při investování si dávejte pozor na možná rizika, která s sebou samotná činnost přináší. Vždy si zjistěte co nejvíce informací, abyste nenaletěli prvnímu podvodníkovi či se nechali zlákat reklamou, která sice působí na první pohled velmi lákavě, ale ve skutečnosti se jedná pouze o „pozlacené zrezivělé železo“. Proto je dobré se neustále vzdělávat a neusnout na vavřínech.

S finanční nezávislostí je neodmyslitelně spjata finanční gramotnost – pokud nebudete zběhlí ve všech termínech a pojmech a nebudete se orientovat na poli financí, bude pro vás cesta k získání nezávislosti velmi náročná, ne-li nemožná. Nicméně vše se dá s trochou trpělivosti a snahy zvládnout a chtít je prvním krokem. Druhým je vědět a třetím nebát se a jít do toho.

 

Finanční navigátor Vám ZDARMA poradí.

Zavoláme Vám

Stačí zanechat kontakt a my Vám zavoláme.