Česká republika patří mezi onkologicky nejzatíženější státy. Například v r. 2014 bylo v ČR diagnostikováno 82 505 zhoubných novotvarů. V témže roce zemřelo na zhoubné novotvary 27 050 osob.
Celkový počet pacientů s nově diagnostikovaným nádorovým onemocněním meziročně roste. Růstový index dosáhl již více jak 22,6 %. Počet žijících osob, které mají dané onemocnění, neustále roste. Statistiky udávají téměř 5 000 osob žijících s nádorovým onemocněním nebo jeho anamnézou na 100 000 osob.
Mezi nejčastější malignity (zhoubné nádory /ZN/) patří ZN tlustého střeva a konečníku, ZN průdušnice, průdušky a plíce, ZN prsu u žen a ZN prostaty u mužů.
Bohužel proto, že (jak se lidově říká) neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, onkologická onemocnění nejsou jedinou příčinou zdravotních komplikací a úmrtí, dokonce ani nejčastější.
Jaká onemocnění nás nejvíce ohrožují?
Autonehody, kterých jsou plné zprávy, nejsou ani zdaleka tak rizikové na úmrtí jako právě závažná onemocnění. Naštěstí, především díky stále dokonalejší medicíně, méně pacientů umírá a více přežívá. To s sebou ovšem přináší jiné riziko pro pacienty, a to finanční.
Každá léčba něco stojí - ve velké míře zdravotní pojišťovny, ale stejně tak i pacienty. Lidé, kterým byla diagnostikována vážná nemoc přejdou do stavu práce neschopných, čímž se sníží jejich příjem, ale vzrostou jejich výdaje, do kterých bude nově spadat nejen cestování k lékařům-specialistům, ale také zdravotní pomůcky a léky, v některých případech také úprava domácnosti.
Celkové finanční zatížení je pochopitelně individuální a záleží na diagnóze, ale pro představu můžeme uvést, že cca 9 měsíců léčení stojí rodinu okolo 250 000 Kč. A teď si představte jak moc vzroste tato částka v případě onemocnění dítěte, s nímž musí jeden z rodičů zůstat doma - tedy odejít ze zaměstnání?
Jak si zajistit finanční injekci pro případ, kdyby vás taková situace potkala?
V dnešní době si pojišťovny uvědomují sílící potřebu zajištění právě pro případ závažných onemocnění, a nabízejí různé možnosti připojištění pro tyto případy.
Je možné vsadit buď na menší rozsah diagnóz za méně peněz (a doufat, že když už mě závažné onemocnění potká, tak "to tam mám"), nebo si připlatit a mít spektrum diagnóz podstatně širší. Obáváte-li se především rakovin, je možné zvolit také připojištění speciálně na ně. Z takového připojištění vyplácí pojišťovny další peníze právě při diagnóze rakoviny, a to i tzv. in situ (jedná se o karcinom lokalizovaný v místě svého vzniku, bez přesahu do dalších vrstev).
Příklady dalších závažných onemocnění
Klinicky potvrzená slepota, klinicky potvrzená hluchota, totální selhání ledvin, transplantace důležitých tělesných orgánů, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, meningitida, encefalitida, leukemie, diabetes mellitus (cukrovka), roztroušená skleróza, apod.
Sjednejte si schůzku s nezávislým odborníkem na pojistky, který vaše pojištění nastaví tak, jak potřebujete. Je lepší se jednou poradit než později zjistit, že sice máte pojistku, ale když přijde na lámání chleba, zapláčete nad výdělkem.