Chystáte-li se v nejbližší době do zahraničí, rozhodně nepodceňujte význam cestovního pojištění. A nespoléhejte se ani na evropskou kartičku pojištěnce, protože ani ta vám neposkytne stoprocentní krytí za všech situací. Při výběru pojištění berte ohled na to, jakým způsobem pobyt v cizí zemi strávíte a co všechno budete během dovolené dělat. Podle statistik se spousta Čechů rozhoduje pouze na základě nejnižší ceny, což může paradoxně vyjít velmi draho.
Zájezdy jsou každým rokem finančně dostupnější a dopřává si je mnohem více lidí než v minulosti. Podle odborníků však stále velké procento českých turistů příliš neřeší cestovní pojištění a snaží se na něm ušetřit. Ani vyšší stupeň ochrany v rámci některého z nadstandardních balíčků však nemusí celkové náklady na dovolenou nijak výrazně navýšit, což dokládá i tato kalkulačka cestovního pojištění.
Budete-li se pohybovat pouze po Evropské unii, teoreticky by vám mohl stačit Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), jenomže ten garantuje ošetření pouze za podmínek, jaké mají obyvatelé dané země. V praxi to znamená nemalé doplatky, spoluúčast a někdy i úhradu plné ceny za určité zákroky. Zdravotní pojištění se navíc vztahuje pouze na zdravotnická zařízení financované z veřejných zdrojů a nikoliv na soukromé ordinace. Proto raději obětujte pár desítek korun na den a sjednejte si levné cestovní pojištění.
Cestovní pojištění jsou nabízena v různých stupních pojistného krytí. Vždy si pečlivě přečtěte podmínky pojištění do zahraničí a bude-li to nezbytné, nezapomeňte si sjednat připojištění (např. pro extrémní či adrenalinové sporty apod.). Hodit se vám může také pojištění storna zájezdu, pojištění proti ztrátě či krádeži zavazadel a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou další osobě.