Chtěli byste domů zvířátko? Pejska, kočičku, králíčka si zvláště naše děti přejí mnohokrát. Kterýkoli domácí mazlíček něco stojí. Nebavíme se jen o výdajích za pořízení, ale i o výdajích za granulky, veterináře, hračky, pelíšek, záchod a jiné. Proto je potřeba zvážit i finanční možnosti, než aby pak zvířátko skončilo na ulici, v útulku….
Takové pořízení například kočičky s sebou přináší řadu výdajů. Samozřejmě, můžeme si pořídit kočičku zadarmo, za nějakou drobnost. Pokud ale chceme s papírem původu, může nás vyjít i na desítky tisíc korun.
Za granule pro kočky a jiné krmivo moc ušetřit nejde, ale za stelivo pro kočky ano
Pořízení kočky s papíry stojí v rozmezí 3 500 Kč až 20 000 Kč, někdy i více. Pokud by vám někdo nabízel kočku levněji, je to podivné. Samozřejmě můžete kočku pořídit i bez papírů. Znáte to, někdo vám ji daruje, přijde sama k vašim dveřím… Je spousta způsobů, jak si lze kočičku pořídit.
Samotné očkování malého koťátka a strava se pohybují kolem 3 500 Kč v průběhu prvních třech měsíců.
U všech zvířat a i u koček platí, že čím kvalitnější krmivo, tím více to prospívá zdraví. Množství krmiva záleží na věku kočičky, váze a zdravotnímu stavu. Kvalitní granule stojí v průměru od 100 korun za kilo. Samozřejmě, můžeme koupit i méně kvalitní granule, potom se dostaneme s cenou pod 50 korun.
Kapsičky, konzervy jsou kočičkou velmi žádané. Cena se pohybuje od 15Kč za 300 gramů, za ty kvalitnější i kolem 70Kč. Většinou vydrží na dva dny. Kvalita granulí a konzerv odpovídá jejich ceně. Pokud tedy chceme pro svou kočičku to nejlepší, je vhodné si připlatit.
Pokud to shrneme, měli bychom se s cenou vejít do 1 000 korun za měsíc.
V případě, že jsme zodpovědní majitelé kočičky, nemůžeme zapomenout na vakcinaci. Většina očkování není pro kočky povinná, i přesto je dobré pravidelně navštěvovat veterináře. Zajistíme tak zdraví nejen kočičky, ale i naší rodiny. Základní veterinární ošetření stojí 500 Kč ročně. Očkování zahrnuje odčervení, vakcínu proti vzteklině, kalcivirózem panleukopenii, rhinotrachetidě.
Předem nemůžeme odhadnout ošetření při úrazu nebo nemoci kočičky. Prostředky proti klíšťatům, blechám (spreje, obojky) by měly mít převážně venkovní kočičky a vyjdou cca na 600 Kč/za rok.
Ani na malém záchodu pro kočky neušetříte
V případě že se rozhodneme kočičku chovat doma, nesmíme zapomenout na tři důležité věci: pelíšek, stelivo a záchod. Ceny pelíšků se pohybují v rozmezí od 200 do 1000 Kč dle provedení. Někdy kočičce není potřeba pelíšek pořizovat, jelikož je zvyklá si pokaždé lehnout jinde, tady je možné ušetřit.
Další důležitou věcí je mít misku na krmení a vodu. Jedna taková miska vyjde na cca 50 Kč, ale pokud máme doma kočičku, která miluje pít vodu z fontánky, pořízení je nákladnější a cena se pohybuje v rozmezí 550 Kč až 1 500 Kč.
Stelivo je důležitá věc, bez které by kočička být doma nemohla. Samozřejmě je zároveň i jednou z nejdražších položek. Za stelivo se měsíčně utratí cca 100 až 200 korun. Záleží na značce. Za rok je to částka kolem 1 200 až 2 400 Kč. Ceny neustále stoupají nahoru. Za pět let bude částka minimálně 6 000 až 12 000 Kč - možná i více.
Ke stelivu je potřeba mít kočičí záchod, kde se cena odvíjí podle toho, jestli se jedná o vaničkovou toaletu, toaletu s krytem, samočisticí toaletu nebo extra velkou toaletu. Cena se pohybuje od cca 200 korun nahoru. Kočičí záchod je jedna ze základních položek rozpočtu a rozhodně ji neovlivní, jak je toaleta pro kočky velká. Zkráceně řečeno, ani na malém záchodu pro kočky neušetříte.
Je potřeba si uvědomit, že toaleta je jednorázovou položkou. Zároveň každá výměna steliva nás stojí čas a peníze. O kočičí záchůdek je potřeba se starat denně a jednou za týden jej vyčistit celý. Nabízí se však jedno řešení, jak ušetřit na stelivu i na vlastním čase. Stačí si pořídit robotickou toaletu CatGenie.
Zajímavé a hospodárné řešení nabízí automatická kočičí toaleta
Kočka je sama o sobě čistotná. Svou potřebu vykonává na klidném místě a většinou ji chce zahrabat. Pokud stelivo pravidelně nečistíme, neměníme, kočička tam chodit nebude. CatGenie je automatická toaleta, která se díky speciální technologii sama splachuje a i sama čistí. Má jednoduché nastavení i používání.
Už nikdy nemusíme kontrolovat záchod, zda je vyčištěný. Nemusíme přemýšlet, kdy je třeba koupit a vyměnit stelivo. CatGenie splachuje výkaly každý den vodovodním potrubím z domu. Nepoužívá stelivo, ale dlouhodobě použitelné omyvatelné granule. Toaleta si výkaly pomocí rotoru přemění na odpadní vodu. V okamžiku, kdy kočka odejde ze záchodu, provede se automatické spláchnutí. Kočička může neustále používat čistý záchod a zároveň i nadále zahrabává, jak je zvyklá.
Proč jsem si vybrala robotickou toaletu CatGenie? V čem se toto kočičí WC liší od ostatních?
Vzhledem k tomu, že jsem sama milovnicí a majitelkou kočičky, je CatGenie pro mě jasnou volbou. Nemusím každý den čistit záchůdek, stelivo měnit dvakrát týdně. Nemám ráda, když je kočička v nečistém prostředí. Vždyť je to milující mazlíček, kterému se snažím dopřát maximální pohodlí.
Musím se přiznat, že čištění klasického kočičího záchodu mně týdně trvalo cca hodinu. A dnes? Kočička má každý den záchůdek čistý, voňavý, vydezinfikovaný a já nemusím udělat nic. CatGenie to zvládne sama.
Možná jsou u CatGenie pořizovací výdaje vyšší. Ale když si spočítáme, kolik nás stojí stelivo a čas, který je potřeba věnovat čištěním klasických kočičích záchodů, je CatGenie volbou číslo jedna. Navíc peníze za pořízení toalety CatGenie se nám postupem času mnohonásobně vrátí. Při cenách steliva to může být již během pěti let. Vezmeme-li v úvahu, že se kočky dožívají až 15let (některé i déle), tak částka, kterou ušetříme na stelivu i na svém čase, který jsme věnovali pravidelnému čistění klasických záchůdků, je opravdu značná. Čas lze využít mnohem lépe, než čistěním záchodku.