Pokusy vlády (nejen té české) o stimulaci obyvatel k samostatnosti při přípravě finanční rezervy na důchod se nazývaly pojmem „Reforma“. Netřeba komentovat výsledky těchto snah…
Kdysi jeden člověk při debatě o financích na důchod řekl:
Nechci skákat, jak jiný píská. Chci si mé důchodové spoření řešit podle mých vlastních pravidel. Nestojím o neustálou změnu podmínek, které mi někdo cizí bude diktovat…
Tak dostal nabídku „antireformy“.
V čem antireforma spočívá
V tom, že se on nebude přizpůsobovat finančním produktům, ale naopak, finanční produkty jemu. Dnes tedy směřování jeho financí určuje vlastní dirigentskou hůlkou. Při takovémto řešení jde o to, „ohýbat“ produkty tak, aby se maximálně přizpůsobily potřebám svého majitele.
Několik námětů k přemýšlení a případnému využití:
1/ Dle vašeho věku si můžete nechat nastavit stavební spoření tak, aby bez nadbytečných nákladů sloužilo k přípravě části peněz pro financování života v penzi. Případně i pro tzv. „Předdůchod“.
2/ Penzijní spoření bude od roku 2016 obsahovat další úsporný prvek, kterým můžete ušetřit nemalou část daní. Nezapomínejte také na vhodné využití výsluhové penze. O ní penzijní společnosti neinformují a majitel smlouvy tak často přichází o další dotace!
3/ Další alternativou pro hospodáře řídící větší balík peněz jsou nemovitosti.
4/ Stále větší popularitu získávají investiční fondy. Zde můžete využít výtečné kombinace konzervativní hotovosti a dynamické pravidelné investice.
To nejdůležitější: Všechny výše uvedené možnosti si nechejte od nezávislého odborníka „namíchat“ a „ohnout“ tak, aby sloužily a chutnaly vám. Ne bankovním institucím.