Jestliže jste majitelem chaty či chalupy a příliš ji nevyužíváte, je její pronájem skvělou možností, jak ji udržet v obyvatelném stavu (pokud se v objektu nežije, začne pomalu chátrat) a také jak si trochu přivydělat. Není na tom nic složitého, stačí zařídit pár věcí a už si můžete zvát hosty, aby u vás strávili svou dovolenou.
Na co je třeba myslet, než začněte pronajímat
Nejdřív si řekněte, proč by k vám měli lidé jezdit. Je ve vašem okolí něco, co je přitáhne, jakou jsou třeba hory, jezera, lázně, památky nebo jenom hezká příroda a klid? Pokud ano, máte způli vyhráno – všechny výše vyjmenované lokality jsou v současné době ve velkém vyhledávané. Hlavně lidé z měst si budou chtít odpočinout od ruchu někde u vody či u lesa, kde nejezdí žádné tramvaje a trolejbusy a netroubí auta.
Budova musí také nějak vypadat, a to jak zevnitř, tak i zvenčí. Jistě při nabízení využijete online inzeráty na internetu a je tedy samozřejmostí, že zde musíte umístit fotky, které potenciálním klientům co nejpřesněji nastíní celkový obrázek oblasti, do které se chystají vycestovat. Není přitom třeba shánět nejmodernější drahé vybavení, to vůbec ne. Stačí, aby bylo vkusné, čisté a z hlediska praktičnosti také snadno vyčistitelné. Dům, který je uklizený a čistý, přitáhne mnohem více než ten, který má sice širokoúhlou televizi, ale na gauči jsou zaschlé fleky od kdoví čeho. Spíše se tedy vyplatí investovat do praktických věcí.
Aby byla chata obyvatelná, musíte zajistit přísun pitné vody (studna na zahradě opravdu není dostačující), elektřinu, topení a případně plyn. Pokud chcete, aby vaše klientela zahrnovala i mladší zájemce (například vysokoškolské studenty, mladé páry apod.), nechejte si zavést dostatečně rychlý internet. I když se to může zdát starší generaci nepochopitelné, dnes se lidé kolem dvacítky na televizi dívají jen minimálně, to internet je hlavním tahákem.
Jak nastavit cenu?
Cena se odvíjí od několika faktorů – velikosti chaty, počtu lůžek, vybavenosti, atraktivity dané oblasti a cen za vodu a energie. Co se velikosti chaty týče, platí zde přímá úměra – čím víc, tím víc. Pokud máte k dispozici deset lůžek, můžete si účtovat dvojnásobek než pro čtyři či pět. Máte chatu vybavenou drahým nábytkem, na němž půjde vidět každý škrábanec, nebo starými skříněmi po prarodičích, kterým už takzvaně nic neublíží? I na základě tohoto se můžete pohybovat v určitém rozmezí (většinou se počítá 15 % z celkové ceny buď nahoru, nebo dolů). Také je zde možnost domluvit se s nájemníky na zaplacení zálohy pro případ, že by došlo k nějaké nehodě.
Cena za pronájem chaty ve švýcarských Alpách bude ležet někde úplně jinde než cena za chatu v Čechách, ale i v rámci České republiky se objevují poměrně výrazné výkyvy. Jestliže je v jejím okolí něco, co lidi přitahuje, nemusíte se bát cenu trochu nadsadit. Nicméně pokud jediné, co můžete nabídnout, je pohled na rozkvetlou louku, ať je jakkoli krásný, davy na to neutaháte, takže si musíte jejich pozornost získat právě nižší cenou.
A co se týče posledního faktoru – inkasa – to záleží samozřejmě na dodavateli. Počítejte, že spotřeba nájemníků bude představovat 30–70 % jejich běžné spotřeby (respektive spotřeby, kterou by měli, kdyby zde žili trvale). Určitě si totiž nebudou každý den vařit, spíše budou čas trávit venku a do domu se budou vracet jenom na přespání.