Úrazové pojištění je vhodné a potřebné pro všechny osoby, jimž by onemocnění mohlo způsobit ztrátu příjmu, nebo omezení schopnosti vydělávat finance na živobytí. U dětí využitelné především pro úhradu lepší léčby a rehabilitaci.
Jaké jsou druhy úrazového pojištění?
Smlouva o úrazovém pojištění může zahrnovat všechny níže uvedené typy, nebo jen některé z nich.
- Smrt úrazem
- Trvalé následky úrazu
- Tělesné poškození úrazem
- Denní odškodné za následky úrazu
- Invalidita úrazem
- Hospitalizace následkem úrazu
- Pracovní neschopnost následkem úrazu
Na každý typ úrazu by se měla vztahovat jiná výše pojistné částky podle potřeb každého konktrétního člověka.
Smrt úrazem
Existuje pojištění pro případ smrti „běžné“, jehož částka by měla pokrýt náklady na pohřeb. Pokud již máte pojištěné riziko smrti „běžné“, je zbytečné zřizovat i pojištění pro smrt úrazem a tak pojistku zdvojovat. Raději ušetřete dalších pár korun ve prospěch rizika prospěšnějšího.
Trvalé následky úrazu
U trvalých následků úrazu zvažte kombinaci dle procenta následků. Většina pojišťoven umožňuje pojistné plnění od řádově 0,1% trvalých následků + od 10% trvalých následků. Vhodnou volbou lze rizika zajistit za výrazně levnější cenu! Propočet by měl korespondovat s výší příjmu, resp. s rizikem jeho snížení či ztráty.
Tělesné poškození úrazem a Denní odškodné za následky úrazu
Tyto částky by měly sloužit na dorovnání příjmu k nemocenské.
Invalidita úrazem
Pokud utrpíte nějaký závažný úraz, který zanechá nevratné poškození těla a OSSZ vás určí jako invalidního (dle závažnosti do jistého stupně invalidity), pak máte nárok na výplatu dané pojistné částky z daného stupně invalidity. Samozřejmě jen v případě, máte-li u pojišťovny daný stupeň invalidity sjednaný.
Hospitalizace následkem úrazu
Z tohoto rizika pojišťovna plní pouze při hospitalizaci. Jde o pevně stanovenou denní dávku určenou v pojistné smlouvě. Pro nárok na pojistné plnění je nutno pobýt v nemocnici minimálně přes jednu noc. Nestačí tedy jednorázové ošetření na chirurgii například za účelem ošetření zlomeniny sádrovou dlahou.
Pracovní neschopnost následkem úrazu
Aby nebyl váš finančí rozpočet v tomto období příliš ohrožen, je možné si sjednat pojištění denního odškodného při úrazu. Denní odškodné je obvyklá součást úrazového pojištění a slouží ke krytí drobných úrazů, jejichž léčba může zabrat několik dnů, nebo i týdnů a vyplacená částka slouží jako tzv. bolestné.
Co si ujasnit, než si začnete pojištění sjednávat?
- Zda si dané riziko pojistit či nikoli.
- Pro koho z rodiny ano, pro koho třeba naopak ne.
- Na jakou pojistnou částku.
- Zda konstantní pojistnou částku, nebo klesající.
Než podepíšete pojistnou smlouvu o úrazovém pojištění, informujte se také:
- Jakou částku by pojišťovna vyplatila při jakých úrazech?
- Za jakých podmínek máte nárok na výplatu pojistného plnění? Mnohdy totiž nezáleží na výši sjednané pojistné částky, ale na stupni a vážnosti daného úrazu (pojišťovna vyplácí určité procento, nebo násobek sjednané částky. Většina pojišťoven se řídí podle svých vlastních oceňovacích tabulek.)
- Existují výluky v případě některých úrazů?
Při zvažování počtu let pojištění rizik si uvědomte, do kdy by dané nebezpečí neblaze ovlivnilo váš (či vaší rodiny) finanční rozpočet. Pojistka by měla především u rizik, která s věkem rostou, fungovat pouze po dobu trvání tohoto nebezpečí. Oproti tomu rizika, jejichž doba na cenu vliv nemá - např. trvalé následky úrazu - je vhodnější pojistit na dobu co možná nejdelší.
Vyberte si společnost, u které budete moci snadno měnit parametry smlouvy, případně hladce smlouvu i zrušit. Vaše smlouva nemusí trvat věčně, i když měnit ji, jako ponožky také není vhodné… Výběr pojišťovny tedy rozhodně nepodceňujte.